FAQ

Jak wybrać dobry materac?

Wybór materaca jest sprawą indywidualną, a zarazem niezwykle istotnym warunkiem w profilaktyce schorzeń kręgosłupa.

Łóżko jest miejscem w którym spędzamy 6-8 godzin w ciągu doby i właściwy dobór podłoża snu pozwala na odciążenie kręgów i dysków, oraz prawidłową regenerację kręgosłupa, narażonego w ciągu dnia na duże przeciążenia. Podstawowymi kryteriami jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze materaca to odpowiednie wsparcie kręgosłupa i poczucie komfortu.

Odpowiednio dobrany materac powinien zapewnić kręgosłupowi anatomiczną pozycję podczas snu ( linię poziomą, kiedy leżymy na boku, oraz kształt litery S, kiedy śpimy na wznak). Sygnałami, które mogą świadczyć o tym, że nasz kręgosłup nie jest prawidłowo ułożony podczas snu mogą być zaburzenia snu, bóle pleców i krzyża, bóle głowy, bóle karku i barków, oraz zaburzenia ukrwienia.

Materac powinien być dłuższy od osoby śpiącej o minimum 20 cm.

Co to jest materac ortopedyczny?

Słowo ortopedia pochodzi od greckiego słowa „ortos”, które znaczy prosty, prawidłowy i „pedia” czyli wzrost. Tak nazywa się dziedzina chirurgii, która leczy deformacje i zmiany w aparacie ruchowym (kości, mięśni i ścięgien) i bada sposoby ich uniknięcia.

Termin MATERAC ORTOPEDYCZNY nie oznacza jednak, że materac będzie leczył schorzenia kręgosłupa. Z drugiej zaś strony dobrze dopasowany może zmniejszyć ból spowodowany przez nieprawidłową pozycję kręgosłupa.

Materac może być nazywany ortopedycznym jeśli całą swoją strukturą przystosowuje się do systemu mięśni i kości, pomaga utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa podczas snu, balans poszczególnych grup mięśni i obciążenia na kręgosłup, oraz zmniejsza szkodliwy wpływ na peryferyjne nerwy. Podczas leżenia na takim materacu rozluźniają się mięśnie szyi i nie formuje się podwójny podbródek.

Jakie są rodzaje materacy?

Materace typu bonnel system sprężyn połączony ze sobą drutem powoduje elastyczność powierzchniową tzn. stosunkowo niewielkie obciążenia wywołują nieznaczny opór sprężyn, natomiast większy nacisk wywołuje zwiększona siłę wypierania. Sprężyny wykonane są z drutu o średnicy 2,2 mm; mogą być pięcio- twardsze, lub czteroskrętne.

Główna zaleta tego materaca jest bardzo niska cena, ale materac tego typu nadaje się raczej do tymczasowego użytku. Występuje w nim elastyczność płaszczyznowa, oraz obserwujemy efekt wpadania osoby lżejszej w zagłębienie osoby cięższej

Materace typu kieszonkowego każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszonce wykonanej z tkaniny. Taka konstrukcja powoduje, ze wyeliminowany jest odgłos uginającej się sprężyny. Wysokość otuliny została dobrana w ten sposób, aby umieszczona w niej sprężyna zapewniała sprężystość materaca na całej jego powierzchni, a odpowiednie połączenie ze sobą kieszonek okrywających sprężyny powoduje ich niezależną pracę. Dzięki temu materac lepiej dostosowuje się do kształtu ciała.

Standardowo sprężyny posiadają srednicę 5cm i w 1m² znajduje się ich około 400 sztuk.

Istnieje typ materaca kieszonkowego zwanego multipocket ,w którym zwiększona jest elastyczność punktowa. Średnica sprężyny w tym przypadku to 3cm i znajduje się ich około 1000 sztuk w 1 m ².

Podział na strefy twardości dokonywany jest poprzez zastosowanie drutu o dwóch róznych średnicach ( 1,6 i 1,8 mm)

Zaletami takiego typu materacy jest ich niska cena, elastyczność punktowa, przewiewność, strefy twardości, brak odgłosu uginających się sprężyn. Materac nie nadaje się na stelaże regulowane, a listwy stelaża mogą mieć max 3 cm przerwy.

Materace lateksowe charakteryzują się wysokim komfortem zapewniającym spokojny i zdrowy sen. Lateks równomiernie podpiera całe ciało, jest bardzo elastyczny i optymalnie dopasowuje się do kształtu ciała w każdym położeniu. Materace lateksowe dzięki swojej elastyczności doskonale nadają się do regulowanych stelaży o zwiększonym kącie łamania sąsiednich płaszczyzn. Jednocześnie lateks jest materiałem cechującym się wysokim stopniem wytrzymałości. System otworów w płycie lateksu zapewnia ciągłą wentylację.

Zaletą tego typu materacy jest doskonała elastyczność punktowa i małe zużycie. Nie ma konieczności odwracania ich i posiadają duże właściwości odbojne. Polecane są dla osób ze skoliozą, są bardzo higieniczne. Nie zaleca się stosowania materacy lateksowych osobom z dyskopatią. Może występować uczulenie na lateks. Listwy stelaża powinny mieć maksymalnie 3 cm przerwy.

Materace z pianki wysokoelastycznej specjalna struktura pianki w połączeniu z systemem zaprogramowanych nacięć zapewnia aktywną wentylację, oraz optymalną elastyczność. Budowa tego typu materacy gwarantuje możliwość idealnego dopasowania do kształtu ciała użytkownika. Pianka wysokoelastyczna posiada mniej jednolitą strukturę komórkową co odróżnia ją od standardowej piany poliuretanowej. Dzięki tej strukturze uzyskuje się lepsze parametry podtrzymywania ciała, komfortu, oraz sprężystości . Piany wysokoelastyczne odzyskują swój pierwotny kształt zdecydowanie szybciej i mają ok. 40 % większą trwałość niż piany konwencjonalne o tej samej gęstości.

Materace wysokoelastyczne charakteryzują się niskim ciężarem, są antyalergiczne i bardziej przewiewne niż lateks. Wysoka elastyczność punktowa i właściwości rehabilitacyjne idą w parze z prostotą budowy. Stosowane są w profilaktyce odleżynowej, u osób ze zwyrodnieniami stawów, kręgosłupa i kończyn, przy urazach czaszkowo-mózgowych, schorzeniach reumatycznych stawów, złamaniach kończyn, oraz wadach postawy.

Materace termoelastyczne Układ materacy termoelastycznych wykonany jest z materiału termoplastycznego z ang. slow foam zmieniającego swoja elastyczność w zależności od temperatury. Cecha ta pozwala na inteligentne dopasowanie materaca do kształtu ciała. Porowata struktura piany pobudza krążenie krwi dzięki czemu może być stosowana w profilaktyce odleżynowej. Materace tego typu idealnie nadają się do regulowanych stelaży o większym kacie łamania sąsiednich płaszczyzn.

Materace tego typu idealnie redukują nacisk dzięki czemu w nocy rzadziej zmieniamy pozycję, obracamy się. Kregosłup uzyskuje naturalne podparcie, a cały organizm optymalne krążenie krwi.

Temperatura optymalna w pomieszczeniu dla materacy termoelastycznych to 17-23°C

Co to są są trefy twardości?

Strefy twardości oznaczają stopień dopasowania do leżącej na materacu sylwetki. Zasada jest jedna: im więcej stref twardości tym lepsze dopasowanie, a więc lepszy komfort w czasie snu i co ważne – lepsze właściwości rehabilitacyjne.

1. strefa głowy – poprawa krążenia krwi
2. strefa barków – część elastyczna, rozluźnia mięśnie szyjne, odciążą kręgi
3. strefa kręgów lędźwiowych – silne podparcie kręgosłupa
4. strefa miednicy – część średnio-twarda, ułożenie boczne zapewnia zachowanie linii prostej kręgosłupa
5. strefa ud – mocne podparcie
6. strefa łydek – część elastyczna, zapewnia swobodne krążenie krwi
7. strefa stóp – część średnio-twarda, gwarancja relaksu dla stóp, komfort dla pięt.

Kupując materac zwróć uwagę na tzw. liczbę stref twardości. Idealna wartość to siedem. Co oznacza? Na całej długości materaca wydzielone są strefy różniące się twardością, tak by dawały odpowiednie podparcie głowie, szyi (barkom), lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom. Ponieważ na górne i dolne części ciała przewidziano tę samą twardość, istnieje możliwość zamiany „głowy z nogami”. Materac można odwracać, przedłużając jego trwałość.

Co to są stopnie twardości materacy?

Stopień twardości materaca dobieramy do masy ciała, wieku i stanu zdrowia. Idealny materac musi podtrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, dopasowywać się do kształtu ciała, relaksować. Zbyt twardy materac może uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni (dlatego odradza się go osobom starszym, obłożnie chorym). Zbyt miękki materac prowadzi często do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, bólu pleców, problemów z oddychaniem.

Większość producentów materaców zaznacza stopień twardości materaca symbolami od H2 (miękki) do H4 (twardy). Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H2. Ważącym od 80 do 100 kg zaleca się stopień twardości H3, a powyżej 100 kg H4. Twardość materaca jest jednak odczuciem subiektywnym. Ten sam model jedna osoba może uważać za miękki, a druga za zbyt twardy.

Twardość H1– bardzo miękkie materace, nie zapewniają odpowiedniego podparcia kręgosłupa.

Twardość H2– materace te są bardzo elastyczne, idealnie dopasowują się do kształtu ciała i podtrzymują kręgosłup. Korzysta z nich szerokie grono klientów, głównie kobiety. Twardość zalecana dla użytkownika o masie ciała do 80 kg

Twardość H3– materace te preferują głównie mężczyźni, ludzie młodzi, oraz osoby przyzwyczajone do twardszego podparcia o masie ciała powyżej 80 kg

Twardość H4- Taką twardość preferują zwykle osoby o wyższej masie ciała, przeważnie mężczyźni o mocnej budowie. Twardość zalecana przy masie ciała 100-130 kg

Twardość H5– materace bardzo twarde, dla użytkowników o wyższej masie ciała 

 

Co to jest elastyczność punktowa?

Podstawową cechą każdego materaca o właściwościach rehabilitacyjnych jest jego elastyczność punktowa. W poprawnie pracującym materacu jego powierzchnia ugina się tylko w miejscu na które bezpośrednio wywieramy nacisk własnym ciałem. Elastyczność punktowa służy dokładnemu dopasowaniu materaca do wklęsłości i wypukłości ciała ludzkiego. Na przykład w rejonie, który uciskasz biodrami naciskowi ulegają tylko te punkty, które mają z nimi kontakt, a więc część ramieniowa materaca nie ugnie się do momentu w którym oprze się ramie, a i wtedy ugnie się ona tak mocno, jak mocna będzie siłą nacisku. Nacisk bioder i nacisk ramienia pozostaną niezależne od siebie.

Jak dobrać odpowiedni stelaż?

Stelaż decyduje w 30% o komforcie łóżka – w 70% decyduje materac, który na nim spoczywa. Stelaż przejmuje część pracy, którą wykonuje materac. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób bardzo ciężkich oraz stosujących materace o wysokiej elastyczności punktowej (kieszeniowe, lateksowe i z tworzywa termoplastycznego). Każdy musi sobie uświadomić znaczenie stelaża, jako elementu wspomagającego zdrowotne właściwości materaca. Dobre stelaże posiadają strefy twardości, które ułatwiają zdrowotną rolę jaką ma spełniać materac. Stelaż zapewnia również właściwą eksploatację materaca: wspomaga proces wietrzenia utrudniając tym samym gromadzenie wilgoci a więc wzmaga ochronę przed rozwojem pleśni.

Stelaż musi umożliwiać ciągły przepływ powietrza przez materac i odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Właściwości te przedłużają cykl życia materaca.

Najlepsze stelaże zbudowane są z elastycznych, drewnianych listew, które zapewniają równomierną dystrybucję ciężaru umożliwiając optymalną pozycję ciała w trakcie snu.

Niektóre ze stelaży mają możliwość regulacji twardości w odcinku lędźwiowym i pozwalają na uniesienie oparcia głowy i stóp.

Jak wybrać dobrą poduszkę?

Podstawowym zadaniem poduszki jest odpowiednie podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa. Źle dobrana poduszka może powodować naprężenia szyi, negatywnie wpływać na stan kręgosłupa oraz pogarszać samopoczucie.

Producenci poduszek prześcigają się w opracowywaniu nowych technologii, które korzystnie wpływałyby na nasz nocny wypoczynek. Obok klasycznych poduszek z wypełnieniem naturalnym lub sztucznym pojawiły się poduszki ergonomiczne (anatomiczne, ortopedyczne).

 

Czym się kierować przy jej wyborze?

1. Rodzajem

Poduszka powinna się indywidualnie dopasowywać do budowy anatomicznej głowy. Wersje tradycyjne mają klasyczny, prostokątny kształt i najczęściej są luźno wypełnione rozdrobnionym materiałem. Dzięki temu możemy je zginać i dowolnie formować. Taka poduszka podeprze nasze plecy, np. gdy będziemy chcieli poczytać książkę w pozycji siedzącej. Dodatkowo łatwo dobrać do nich poszewkę. Jeśli jednak potrzebujemy precyzyjnego podparcia kręgosłupa, dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb, wybierzmy poduszkę profilowaną, nazywaną także anatomiczną (Powinna mieć odpowiednio wyprofilowane zgrubienie oraz wycięcie pod odcinek szyjny kręgosłupa, które ustabilizuje kark i zapobiegnie napięciu znajdujących się tam mięśni) Profilowana poduszka może przynieść ulgę w przypadku wielu dolegliwości, takich jak bóle szyi, pleców, głowy czy chrapanie.

2. Kształtem

Wybierając właściwą poduszkę sugerujmy się jej kształtem i dopasujmy go do pozycji, w której najczęściej śpimy. Tradycyjne, wielkie poduchy, które zwykle sięgają od łopatek i ramion po głowę, nie zapewnią nam odpowiedniego komfortu i podparcia kręgosłupa. Dlatego osoby preferujące spoczynek na boku lub na plecach powinny wybrać twardszą wersję poduszki anatomicznej, ponieważ ułożenie głowy powoduje spory nacisk na jej powierzchnię. Jeśli jednak sypiasz na brzuchu, wybierz bardziej miękki model. Najlepsza będzie poduszka o nieregularnym kształcie, którą da się wygodnie objąć, oraz fakturze ułatwiającej oddychanie.

3.Rozmiarem

Ważną rolę odgrywa także rozmiar poduszki, przy czym najistotniejsza jest wysokość, a nie długość i szerokość. W sklepach znajdziemy różne rozmiary, ale wybór zależy od budowy ciała. Zazwyczaj, im szersze masz ramiona, tym wyższa powinna być poduszka. W doborze odpowiedniej wysokości weźmy pod uwagę posiadany materac. Jeśli jest miękki i ciało się w nim zapada, będziemy potrzebować niższej poduszki.

4. Wypełnieniem i twardością

Oprócz kształtu i wysokości, musimy dobrać odpowiednią twardość – najlepiej według własnych preferencji. Poduszka nie może być zbyt miękka. Dlatego najlepiej ją przetestować, kładąc na niej głowę w pozycji, w której najczęściej śpimy i sprawdzić czy mięśnie się nie napinają. O twardości i dopasowaniu do ciała najczęściej decyduje wypełnienie poduszki. Producenci oferują ich szeroką gamę, od tradycyjnego pierza i puchu do włókien syntetycznych, pozwalających na dużą przewiewność i łatwość w utrzymaniu. Znakomitym rozwiązaniem, które posłuży nam wiele lat będzie ta, wypełniona materiałem termoelastycznym.- Materiał ten jest wrażliwy na działanie temperatury oraz przystosowuje się do kształtu ciała. Jednocześnie redukuje nacisk i podpiera tam, gdzie jest to potrzebne, nie powodując naporu zwrotnego.

Drogi Kliencie  jeżeli nie odnalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie zapraszamy do kontaktu.