Jak wybrać dobry materac?

Wybór materaca jest sprawą indywidualną, a zarazem niezwykle istotnym warunkiem w profilaktyce schorzeń kręgosłupa.
Łóżko jest miejscem w którym spędzamy 6-8 godzin w ciągu doby i właściwy dobór podłoża snu pozwala na odciążenie kręgów i dysków, oraz prawidłową regenerację kręgosłupa, narażonego w ciągu dnia na duże przeciążenia. Podstawowymi kryteriami jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze materaca to odpowiednie wsparcie kręgosłupa i poczucie komfortu.
Odpowiednio dobrany materac powinien zapewnić kręgosłupowi anatomiczną pozycję podczas snu ( linię poziomą, kiedy leżymy na boku, oraz kształt litery S, kiedy śpimy na wznak). Sygnałami, które mogą świadczyć o tym, że nasz kręgosłup nie jest prawidłowo ułożony podczas snu mogą być zaburzenia snu, bóle pleców i krzyża, bóle głowy, bóle karku i barków, oraz zaburzenia ukrwienia.
Materac powinien być dłuższy od osoby śpiącej o minimum 20 cm.

Co to jest materac ortopedyczny?

Słowo ortopedia pochodzi od greckiego słowa „ortos”, które znaczy prosty, prawidłowy i „pedia” czyli wzrost. Tak nazywa się dziedzina chirurgii, która leczy deformacje i zmiany w aparacie ruchowym (kości, mięśni i ścięgien) i bada sposoby ich uniknięcia.
Termin MATERAC ORTOPEDYCZNY nie oznacza jednak, że materac będzie leczył schorzenia kręgosłupa. Z drugiej zaś strony dobrze dopasowany może zmniejszyć ból spowodowany przez nieprawidłową pozycję kręgosłupa.
Materac może być nazywany ortopedycznym jeśli całą swoją strukturą przystosowuje się do systemu mięśni i kości, pomaga utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa podczas snu, balans poszczególnych grup mięśni i obciążenia na kręgosłup, oraz zmniejsza szkodliwy wpływ na peryferyjne nerwy. Podczas leżenia na takim materacu rozluźniają się mięśnie szyi i nie formuje się podwójny podbródek.

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać aktualności i oferty specjalne