Jakie są rodzaje materacy?

Materace typu bonnel system sprężyn połączony ze sobą drutem powoduje elastyczność powierzchniową tzn. stosunkowo niewielkie obciążenia wywołują nieznaczny opór sprężyn, natomiast większy nacisk wywołuje zwiększona siłę wypierania. Sprężyny wykonane są z drutu o średnicy 2,2 mm; mogą być pięcio- twardsze, lub czteroskrętne.
Główna zaleta tego materaca jest bardzo niska cena, ale materac tego typu nadaje się raczej do tymczasowego użytku. Występuje w nim elastyczność płaszczyznowa, oraz obserwujemy efekt wpadania osoby lżejszej w zagłębienie osoby cięższej
Materace typu kieszonkowego każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszonce wykonanej z tkaniny. Taka konstrukcja powoduje, ze wyeliminowany jest odgłos uginającej się sprężyny. Wysokość otuliny została dobrana w ten sposób, aby umieszczona w niej sprężyna zapewniała sprężystość materaca na całej jego powierzchni, a odpowiednie połączenie ze sobą kieszonek okrywających sprężyny powoduje ich niezależną pracę. Dzięki temu materac lepiej dostosowuje się do kształtu ciała.
Standardowo sprężyny posiadają srednicę 5cm i w 1m² znajduje się ich około 250 sztuk.
Istnieje typ materaca kieszonkowego zwanego multipocket, w którym zwiększona jest elastyczność punktowa. Średnica sprężyny w tym przypadku to 3cm i znajduje się ich około 500 sztuk w 1m².
Podział na strefy twardości dokonywany jest poprzez zastosowanie drutu o dwóch róznych średnicach ( 1,6 i 1,8 mm)
Zaletami takiego typu materacy jest ich niska cena, elastyczność punktowa, przewiewność, strefy twardości, brak odgłosu uginających się sprężyn. Materac nie nadaje się na stelaże regulowane, a listwy stelaża mogą mieć max 3 cm przerwy.
Materace lateksowe charakteryzują się wysokim komfortem zapewniającym spokojny i zdrowy sen. Lateks równomiernie podpiera całe ciało, jest bardzo elastyczny i optymalnie dopasowuje się do kształtu ciała w każdym położeniu. Materace lateksowe dzięki swojej elastyczności doskonale nadają się do regulowanych stelaży o zwiększonym kącie łamania sąsiednich płaszczyzn. Jednocześnie lateks jest materiałem cechującym się wysokim stopniem wytrzymałości. System otworów w płycie lateksu zapewnia ciągłą wentylację.
Zaletą tego typu materacy jest doskonała elastyczność punktowa i małe zużycie. Nie ma konieczności odwracania ich i posiadają duże właściwości odbojne. Polecane są dla osób ze skoliozą, są bardzo higieniczne. Nie zaleca się stosowania materacy lateksowych osobom z dyskopatią. Może występować uczulenie na lateks. Listwy stelaża powinny mieć maksymalnie 3 cm przerwy.
Materace z pianki wysokoelastycznej specjalna struktura pianki w połączeniu z systemem zaprogramowanych nacięć zapewnia aktywną wentylację, oraz optymalną elastyczność. Budowa tego typu materacy gwarantuje możliwość idealnego dopasowania do kształtu ciała użytkownika. Pianka wysokoelastyczna posiada mniej jednolitą strukturę komórkową co odróżnia ją od standardowej piany poliuretanowej. Dzięki tej strukturze uzyskuje się lepsze parametry podtrzymywania ciała, komfortu, oraz sprężystości . Piany wysokoelastyczne odzyskują swój pierwotny kształt zdecydowanie szybciej i mają ok. 40 % większą trwałość niż piany konwencjonalne o tej samej gęstości.
Materace wysokoelastyczne charakteryzują się niskim ciężarem, są antyalergiczne i bardziej przewiewne niż lateks. Wysoka elastyczność punktowa i właściwości rehabilitacyjne idą w parze z prostotą budowy. Stosowane są w profilaktyce odleżynowej, u osób ze zwyrodnieniami stawów, kręgosłupa i kończyn, przy urazach czaszkowo-mózgowych, schorzeniach reumatycznych stawów, złamaniach kończyn, oraz wadach postawy.
Materace termoelastyczne Układ materacy termoelastycznych wykonany jest z materiału termoplastycznego z ang. slow foam zmieniającego swoja elastyczność w zależności od temperatury. Cecha ta pozwala na inteligentne dopasowanie materaca do kształtu ciała. Porowata struktura piany pobudza krążenie krwi dzięki czemu może być stosowana w profilaktyce odleżynowej. Materace tego typu idealnie nadają się do regulowanych stelaży o większym kacie łamania sąsiednich płaszczyzn.
Materace tego typu idealnie redukują nacisk dzięki czemu w nocy rzadziej zmieniamy pozycję, obracamy się. Kregosłup uzyskuje naturalne podparcie, a cały organizm optymalne krążenie krwi.
Temperatura optymalna w pomieszczeniu dla materacy termoelastycznych to 17-23°C

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać aktualności i oferty specjalne